Vchod

Na západ od Konopiště, na severním svahu kopce Chlum, asi v jeho polovině se nachází vchod do jeskyně známé jako Kaverna na Chlumu. Její původ je pravděpodobně z větší části umělý a zřejmě zde v době rozvoje řemesel na konopištském panství hledali rudy.


Prostor za vchodem

Prostor u vchodu je zřejmě využíván návštěvníky i k přespání nebo alespoň k úkrytu před deštěm.


Štola

Dodnes se šíří mnoho pověstí a dohadů o její historii či původu. Za II. světové války, bylo celé okolí Chlumu obsazeno jako cvičiště SS a Wermachtu. Byla řada teorií o tom, jaké poklady či dokumenty skrývá dno Kaverny. Na konci devadesátých let minulého století Kavernu navštívil i známý český hledač pokladů a průzkumník, pan Mužík, a prováděl pátrání v prostorách jeskyně, údajně bezvýsledně.


Zatopená část

Jeskyně je údajně hluboká kolem 10ti metrů a po pravé straně je hluboké jezírko s tmavě červenou vodou. Dodnes se traduje zpráva potapěče, který v neoprenové kombinéze zkoumal zatopené dno jeskyně a který po vynoření z vody prohlásil : Nechci o tom mluvit, ale nikdo na světě mě už nedonutí, abych se tam znovu potopil.


Pokračování štoly

Je záhadné, že vyvřelinový kopec Chlum, který je bez vody, uvnitř ukrývá jezírko s množstvým tmavě červené barvy. Barvu nejspíše způsobují mimo jiné oxidy kovů a původní horniny bohaté na uran.


Boční štola

Je to krátká odbočka.


Konec štoly

Není nijak zajímavý. Prostě konec.


Východ

Vede na malou plošinku a to celé je uprostřed stráně. Malé pěšinky vás k jeskyni dovedou, ale možná také ne. 🙂

Možná vám pomohou gps souřadnice – N 49° 46.360 E 014° 36.850 od Lajly z www.turistika.cz (díky).


Mapa

Kategorie: Tipy na výpravu