Jak začít

Položte na zem celtu, na ní dejte spacák, který upravte na šířku, která určuje po sbalení výšku torny. Na spacák, hned na začátek narovnejte věci, které potřebujete s sebou, např. ponožky na spaní, kulicha, svetr. Berte jen to nejnutnější!


Celta

Toto je kosočtverec, ale úplně stejně zabalíte do čtverce, nebo šestiúhelníku. Přehnutím celty kolem spacáku vám pomůže při stáčení, neboť celta neklouže a i péřák sbalíte snadno. Dbejte na to, aby celta na konci byla dobře upravená, rovná, aby vás případné faldy netlačily.


Nejlépe ve dvou

Zdatní a zkušení jedinci to zvládnou sami, ale je lepší říct kamarádovi. Pořádně mačkat a rolovat…


Balení

Největší sílu máte na začátku, proto tam dáváme většinu věcí. Teď už jen pořádně rolovat…


Základ

A to je nejdůležitější část. Pokud jste vše dělali správně, drží tento válec sám a dobře se s ním pracuje. Pokud se vám rozpadá, nechali jste malý díl celty na konci. Pokud je na jedné straně výrazně silnější tak jste špatně rozložili věci nebo spacák. V tom případě si postup zopakujte a věci přerovnejte.


US torna

Bývala součástí vybavení americké armády v 1. a 2. světové válce. Její výhodou je, že jde vlastně pouze a látku s řemínky, do které balíte to co potřebujete. Tato US torna není originál, je to výrobek VHV Opusu z roku 1968. Patrontašek k ní připnutých si nevšímejte, to je náš zlepšovák, pro lepší rozložení váhy (nosí se vpředu) a více prostoru pro jídlo.
Sbalenou celtu s věcmi položíme na rozloženou tornu tak, aby její délka přesahovala přes rozpětí popruhů. Pokud vozíte karimatku (nebo její část) či igelit, je vhodné je umístit pod sbalený válec na záda.


Jak dál

Nejlépe kolenem přiklekněte horní část, jazyk (ten dlouhý pruh) přehněte přes válec a vypněte (tlačte válec dolů a jazyk nahoru). Připněte horní řemínek a postupně i další až máte vše sepnuté.


Sbaleno

Tak takhle asi by to mělo vypadat, než připevníte vše nezbytné. Do žracáku nahoře dáte jídlo a potřebné drobnosti (pokud je nemáte v kapse).


A ostatní

Ešus samozřejmě v obalu, aby jste nešpinili spolucestující, event. čutora, foťák nebo sekera se připínají na tornu. Nejvýhodnější je paraguma (opět z výbavy vojáků), což je kulatá guma s háčky na obou koncích. Ale poslouží vám stejně dobře i řemínek či šátek. Provázek už není nejstylovější, ale když není nic lepšího…


Hotovo

A můžete vyrazit. Výhoda US torny je skvělé nošení, máte volné ruce a perfektně sedí na zádech. Každý si jí sbalí podle své velikosti a netahá s sebou zbytečnosti, protože se mu prostě nikam nevejdou. Nevýhodou je balení za deště, kdy do mokré celty se balí o dost hůř.

Kategorie: Tábornická praxe